ygs giriş

2014 YGS Sınavına Girecek Adaylara Neler Sorulacak ?

YGS Sınavı Girişinde Neler Yapılmalı,sınavda hangi testlerden nekadar çözülecek?,YGS Puan Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor ?

YGS Sınavına girecek üniversite adylarına (Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda ) her biri 40'ar sorudan oluşan Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 ayrı testten 160 soru yöneltilecek. Gençlerin en büyük yanılgısı bu sınavda bazı testleri önemsememeleri ya da zaten yapamayacaklarını düşündükleri için bazı testlerin sorularına hiç bakmamaları.
Bu durum ise puan kaybettiriyor. Oysa tüm bu testlerde yer alan sorular puanların oluşmasına katkıda bulunacak.

2014 YGS'ye kimler başvurabilecek?

2014 YGS sınavına kimler başvurabilecek?

ÖSYS'ye, sınavsız geçiş dahil 2013-2014 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açıköğretim lisesi) son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

YGS'ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvurularını kılavuzda belirtildiği şekilde yapmak zorunda olacaklar.

Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da ÖSYS'ye başvurabilecek. Ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar TC uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2014-ÖSYSYükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alacak yükseköğretim kontenjanlarına yerleştirilemeyecek.

2014 YGS Sınav Tarihi ve 2014 YGS Başvurusu'' www.osym.gov.tr '' adresinde

Üniversiteye girişteki birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) 2014-YGS sınavı 23 Mart 2014 tarihine yapılaçak..

Başvurular ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanacak.Gecen yılki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, ÖSYS'nin ilk sınavı olan YGS'ye başvurular 2-15 Ocak, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurular ise 22-29 Nisan tarihleri arasında yapılmıştı .

2014-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" adresinden yayınladığı andan itibaren ulaşabilecek adaylar, dağıtımı ve satışı yapılmayacak kılavuzun örneğini başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

-Kimler başvurabilecek-

Son yorumlar

İçeriği paylaş